Patron - Parafia pw. św. Andrzeja Apostoła
ul. Poznańska 36   61 438 65 01   parafia@nekla.pl

Patron


IV  NIEDZIELA  WIELKIEGO POSTU             10.03.2024 r.

                                                                                  LAETARE                                                                                                                  

                 
         Chrystus Pan przyszedł na świat nie po to, by nas potępić, lecz aby darować nam zbawienie. Gdy z powodu grzechu zamiera w nas życie, Pan Bóg nam je przywraca „przez wielką swą miłość, jaką nas umiłował”. Jeśli Mu wierzymy. Jeśli kochamy Jego, a nie grzechy ...
 
Ogłoszenia parafialne:
 
  1. Dzisiaj przeżywamy IV niedzielę Wielkiego Postu. Msze Św. dzisiaj i za tydzień według porządku niedzielnego. W dni powszednie w tym tygodniu: w czwartek Msza Św. o g.8:00, w sobotę Msza Św. o g.8:00 i 16:30 (niedzielna), w pozostałe dni Msze Św. o g.8:00 i 17:00.
  2. *Godzinki do NMP śpiewane są w naszej świątyni w niedziele przed poranną Mszą Św. (g.7:00). Zapraszamy czcicieli Matki Bożej.
  3. Gorzkie Żale dzisiaj i w przyszłą niedzielę o g.16:15.
  4. *   Okazja do spowiedzi św.: od poniedziałku do piątku pół godziny przed Mszą Św.
  5. Modlitwa przez wstawiennictwo św. Andrzeja Ap.:
                                                    we wtorek w łączności z Mszą Św.
  1. Pierwsza Msza Święta wielointencyjna przewidziana została w naszym kościele:  we wtorek  dnia 12 marca o g.17:00. Przyjmujemy jeszcze intencje na taką Mszę Świętą wielointencyjną.
  2. Koronka do Bożego Miłosierdzia:
                              w środę, 15 minut przed Mszą Świętą wieczorną.
  1. Spotkanie Kręgu Biblijnego:                                  w środę o g.19:00. 
  2. Parafie dekanatu wrzesińskiego będą uczestniczyły we Mszy Św. o powołania [„cibavit”] sprawowanej o g.18:00 w katedrze  w czwartek dnia 14 marca. Zachęcamy do wzięcia w Niej udziału. Można pojechać do Gniezna indywidualnie. Organizowany jest też wyjazd autobusowy. Zachęcamy.
  3. Nabożeństwo Drogi Krzyżowej:                     w piątek, o g.16:30.
  4. Modlitwa różańcowa prowadzona przez  parafialną grupę modlitewną:                    w sobotę bezpośrednio po Mszy Św. rannej.
  5. Spotkanie kandydatów do bierzmowania ze szkół ponad-podstawowych:                                                     w sobotę o g.14:00.
  6. Spotkanie służby liturgicznej:                          w sobotę o g.15:15.
  7. W sobotę rozpoczynamy nasze parafialne REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE. Naszej rekolekcyjnej modlitwie przewodniczy Ks. prob. mgr  Radosław Plewa. Msza Święta z nauką rekolekcyjną w sobotę, przyszłą niedzielę oraz poniedziałek i wtorek  przyszłego tygodnia.
  8. *   Droga Krzyżowa „Terenowa” (ekstremalna): dnia 22 marca. Zainteresowane osoby stosowne informacje znajdą na plakacie.
  9. * Zachęcamy do nabywania i czytania „Przewodnika Katolickiego” (10,00 zł).
  10. **Wymienianki         (g.7:20 i 10:20, przed Mszą Św.).
  11. Intencje mszalne wywieszono w gablocie parafialnej    
                                           i umieszczono na stronie internetowej.
  1. W Wielkim Poście składamy (na tacę lub w Biurze Parafialnym), zgodnie ze zwyczajem parafii, daninę diecezjalną i ofiary na kwiaty do Grobu Pańskiego.
  2. Bardzo dziękuję za wywiezienie śmieci biodegradowalnych z przycmentarnego boksu.
     Istnieje grupa osób permanentnie dbająca o groby kapłanów w naszej parafii. Goście, którzy przybywają do nas też to zauważają i mówią, że to bardzo wyróżnia naszą parafię wśród innych. „Bóg zapłać”.
      Serdecznie dziękujemy za każdą dobroć świadczoną na rzecz naszej parafialnej wspólnoty, w tym również za pomoc i wszelkie składane ofiary, w tym ofiary składane internetowo : „Bóg zapłać”.
 
                    Naszego Patrona  prośmy o wstawiennictwo przed Bożym Tronem w intencjach naszej parafii,
                                    w tym również w intencji dobrego przygotowania i przeżycia rekolekcji parafialnych
jak  również w intencjach naszych osobistych.
Św. Andrzeju Apostole  – módl się za nami!
 
  1.  * Dzisiaj zapraszamy na sumę (Msza Św. o g.10:30) wszystkich a szczególnie mieszkańców ulic: Długiej, Chopina i Sikorskiego. Podczas tej Mszy Św. zostanie przekazany  peregrynujący po rodzinach naszej parafii Obraz Matki Bożej Jasnogórskiej.
  2.   *  Przy cmentarzu mamy kompostownik. Biodegradowalne śmieci z cmentarza tam umieszczamy - dziękujemy.
  3. * NOWENNA w intencji Ojczyzny, zgody narodowej i poszanowania życia ludzkiego rozpocznie się w sobotę, dnia 16 marca.
 
 

ŚWIĘTY ANDRZEJ APOSTOŁ

              Św. Andrzej apostoł był bratem św. Piotra. Pochodził z Betsaidy nad jeziorem Genezaret (Galilejskim), mieszkał jednak w Kafarnaum, razem ze swoim bratem. Tak jak Piotr, był z zawodu rybakiem. Obaj byli też najpierw uczniami św. Jana Chrzciciela i wtedy spotkali pierwszy raz Pana Jezusa. Nie od razu jednak doszło do powołania ich na uczniów Jezusa. Po pierwszym spotkaniu wrócili do domu, do swoich rybackich zajęć. Tam znów spotkał ich Pan Jezus i wtedy wezwał ich.


            W spisie apostołów Andrzej wymieniany jest na drugim (Ewangelie wg św. Mateusza i  Łukasza) lub czwartym (Ewangelia wg św. Marka) miejscu. Był pierwszym z apostołów, który spotkał Jezusa - podczas chrztu w Jordanie - i razem z Piotrem jako pierwsi zostali powołani.


            O dalszym życiu św. Andrzeja mówi nam jedynie tradycja i apokryfy (m.in. Dzieje Andrzeja i Męka Andrzeja). Tradycja podaje, że św. Andrzej po Zesłaniu Ducha Świętego nauczał na terenie Scytii, między Dnieprem a Donem. Inni uważają, że pracował w Małej Azji, skąd miał udać się do Achai i tam ponieść śmierć męczeńską.

n           Według apokryfów św. Andrzej po Zesłaniu Ducha Świętego udał się do Achai, gdzie oprócz nauczania czynił wiele cudów: uzdrawiał chorych, wypędzał czarty  z opętanych, a nawet wskrzeszał umarłych. Kiedy przybył do miasta Patras na Peloponezie (Grecja), został aresztowany i skazany na ukrzyżowanie. Święty z radością przyjął wyrok, ponieważ w tamtych czasach uważano to za duże szczęście: umrzeć tak jak Jezus. Według podania krzyż ten miał kształt litery "X", dlatego dzisiaj krzyż o takim kształcie nazywany jest "krzyżem św. Andrzeja". Tradycja podaje też, że św. Andrzej został ukrzyżowany 30 listopada 65r.

W 356 roku relikwie św. Andrzeja przewieziono z Patras do Konstantynopola   i umieszczono je w kościele Apostołów. Krzyżowcy z czwartej wyprawy krzyżowej, którzy w 1202r. zdobyli Konstantynopol, zabrali relikwie i umieścili w Amalfi w pobliżu Neapolu. Głowę św. Andrzeja papież Pius II w XV w. kazał przewieźć do Rzymu, do bazyliki św. Piotra. 25 września 1964r. papież Paweł VI nakazał ją zwrócić kościołowi    w Patras. Kościół grecki posiada też relikwie krzyża, na którym umarł św. Andrzej.


           Najdawniejszy wizerunek św. Andrzeja pochodzi z V wieku; można go oglądać  w mozaice bazyliki św. Apolinarego w Rawennie. Powstały też trzy zakony pod wezwaniem św. Andrzeja: Córki Krzyża św. Andrzeja, posługujące chorym i ubogim, zatwierdzone w 1867r.; Siostry Opatrzności od św. Andrzeja, których celem jest opieka nad chorymi; Zakon św. Andrzeja założony w 1249r. w Cambrais. Wiele miast i krajów ogłosiło św. Andrzeja swoim patronem: jest patronem Grecji, Szkocji, Rosji, Hiszpanii, Sycylii, Dolnej Austrii, Neapolu, Rawenny, Brescii, Amalfi, Mantui, Bordeaux, Brugii      i Patrasu, także diecezji warmińskiej. Był też św. Andrzej na przestrzeni wieków patronem wielu korporacji i zrzeszeń: m.in. był patronem podróżnych, sprzedawców ryb, rzeźników, górników, żeglarzy, rycerzy, a nawet woziwodów. Dziś uważany jest za patrona rybaków.

Imię Andrzej wywodzi się od greckiego słowa andreios i znaczy "dzielny". Kościół bizantyjski (prawosławny) nadał św. Andrzejowi przydomek Protokleros (pierwszy powołaniem), ponieważ był jednym z pierwszych powołanych do grona apostołów.

 

GALERIA

Zapraszamy do oglądania
© Copyright 2014-2022 www.parafia.nekla.pl All Rights Reserved